Co je MojeWiki.cz

Jak se dá wiki využít

Co všechno wiki umí

Jednoduchá wiki mi nestačí

Návod na používání wiki

Technické informace

Často kladené otázky

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi wiki a obyčejnými webovými stránkami?

Odpověď: Zjednodušeně lze říci, že wiki jsou velmi dobře propracované webové stránky.

Čtenářům wiky systém poskytuje komfort spojený například s možností nechat se informovat o změnách na vybraných wiki stránkách.

Hlavní přínosy wiki systému ale pocítí editor nebo editoři. Vytvářet pěkně formátovaný a logicky prolinkovaný obsah pomocí wiki systému je mnohem jednodušší než psát webové stránky přímo.


Jak často provádíte zálohy na vašem serveru?

Odpověď: Systém je denně automaticky zálohován vždy v brzkých ranních hodinách.


Jak rychle se naučím s wiki pracovat?

Odpověď: Každý se učí jinak rychle, záleží také na předchozí zkušenosti, na motivaci učit se a podobně. Odhadujeme potřebný čas na desítky minut až hodinu hravého zkoušení.

Součástí nově založené wiki může být také takzvané pískoviště, kde si lidé mohou zkoušet nanečisto práci s wiki, aniž by si tím zaneřádili vlastní wiki stránky.


Pokud jednu wiki využívá více uživatelů současně, například několik učitelů a jejich studenti, je možné nastavit každé skupině rozdílná přístupová práva? Například aby učitelé mohli číst všechno, ale editovat jen své části stránek - a studenti mohli číst jen své části stránek a editovat nemohli nic?

Odpověď: Ano, tohle wiki systém umí. Můžeme po dohodě buď proškolit správce vaší školní wiki, aby nastavení zvládal udělat sám, nebo můžeme pro větší pohodlnost váš školní wiki systém za drobný poplatek nastavovat my.


Proč mi nejde smazat soubor?

Odpověď: Zkontrolujte, že na soubor nevedou z vašich wiki stránek žádné odkazy. Dokud existuje aspoň jeden odkaz na mazaný soubor, wiky systém tento soubor z pochopitelných důvodů odmítá smazat.


Umožňuje MojeWiki.cz fulltextové vyhledávání?

Odpověď: Ano. Okénko pro fulltextové vyhledávání je vpravo nahoře.


Je možné mít obrázky přímo zobrazené v textu?

Odpověď: Ano, obrázky se zobrazují přímo v textu. Můžete také snadno měnit jejich velikost a zarovnání (vlevo, vpravo, na střed). Návod zde.


Je možné nastavit otevírání externích odkazů (na jiné stránky než v rámci mojí wiki) v novém okně?

Odpověď: Ano, pokud to budete požadovat, můžeme to v konfiguraci nastavit.


Je možné vložit tabulku přímo do textu (nemám na mysli vložení souboru)?

Odpověď: Návod na vkládání tabulek je zde.


Existují také jiné wiki systémy?

Odpověď: Ano, wiki systémů je mnoho. Například zde je dosti obsáhlý seznam wiki systémů rozdělený podle programovacích jazyků.

Pokud chcete mít svou wiki založenou na jiném systému než DokuWiki a jste ochotni přispět nám na náklady s tím spojené, nebráníme se prvozovat vám leckterý jiný wiki systém.


Proč mám používat wiki, a ne třeba nějaký blog?

Odpověď: Systémů pro vytváření obsahu jsou tisíce. Každý si musí vybrat to, co mu nejvíce sedne. Abychom mohli dva systémy porovnat, museli bychom vědět, o který konkrétní blogovací systém se jedná.


Hodilo by se mi vložit poznámku pod čarou. Je to možné?

Odpověď: Návod na vkládání poznámek pod čarou je zde.