14. Veletrh nápadů učitelů fyziky, Brno 2009

Věřte - nevěřte, ale ověřte

Fascinace pravdivými životními příběhy, které jsou natolik neuvěřitelné a nepravděpodobné, že by je snad žádný spisovatel ani scénárista nevymyslel a nepopsal a také inspirace americkým televizním seriálem (promiňte mi tu pokleslost) Věřte nevěřte (v originále „Beyond Belief: Fact or Fiction“) stály na začátku mého rozhodnutí zkusit psát krátké příběhy. Krátké natolik, aby si je žáci stihli v nedlouhém čase přečíst, zajímavé, aby je příběh upoutal a fyzikální, aby to mělo vzdělávací efekt.

Vzniklo tak zatím (v době konání 14. Veletrhu) 14 minipovídek, které obsahují vyprávění, či popis situací, které se mohly a také nemusely stát. Ale jenom proto, že něco v nich „něco nesedí“ (fyzikálně). Každý příběh je zakončen otázkou, či otázkami, na které se má čtenář pokusit odpovědět. Když ne jinak, tak aspoň, zda věří, či nevěří. Definitivní „rozhřešení“ o věrohodnosti příběhu pak dá až pokus, který si lze podle krátkého popisu uvedeného pod příběhem provést.

Příběhy vznikaly pro zpestření činnosti v klubech malých debrujárů. Snad nezůstane jenom u naděje, že i učitelé fyziky nebo rodiče :-D mohou příběhy s návody na pokusy využít. Příběhy jsou zveřejňovány na stránkách Asociace malých debrujárů ČR (www.debrujar.cz) nebo na těchto stránkách - odkaz Příběhy.

Příběhy

 
pribehy_verte_-_neverte_ale_overte.txt · Poslední úprava: 2012/07/04 14:44 (upraveno mimo DokuWiki)
 
provoz serveru sponzoruje Edufor s.r.o., dovozce školních měřicích a demonstračních pomůcek Vernier